EN GOD START- en förstudie

Om projektet

Förstudien En God Start syftar till att ge barn och ungdomar i Stallarholmen lika förutsättningar att lyckas i livet. Målet är en genomarbetad analys av nuläge och behov, kartläggning av stödinsatser som finns och vad som saknas samt att upprätta kontakt med forskningen.

Projektägaren är föreningen Drömfabriken i Stallarholmen. De engagerar sig för att Stallarholmen ska vara en bra plats för barn och ungdomar att växa upp på. Föreningen kommer att undersöka vilka stödinsatser som riktas idag till barn, ungdomar och föräldrar, vilka fritidsaktiviteter som finns i närsamhället och vilken aktuell forskning som finns kring de insatser som planeras. 

Drömfabriken kommer också att ta reda på hur de kan skapa hållbara strukturer där föräldrar, seniorer och andra kan samverka för att stötta barn och ungdomar, samt identifiera vilka samarbetspartner som kan bidra med resurser i ett kommande leaderprojekt samt skriva samverkansavtal med dessa.

Förstudien planerar att genomföra många samtal med blivande föräldrar och småbarnsföräldrar, möten med barn och ungdomar, samt intervjuer med förskolans och grundskolans rektor. Drömfabriken vill också etablera ett samarbete med Mälardalens Universitet. Genom ett framtida leaderprojekt vill Drömfabriken bidra till att skapa de allra bästa förutsättningarna för att alla barn och ungdomar i Stallarholmen ska känna sig sedda och ha vuxna omkring sig som stöttar dem med skola, fritid och framtidsbygge.